Najlepsze MBA wg WPROST

MBA coraz mniej popularne? Czy nadal studia menedżerskie gwarantują prestiż i zarobki zaczynające się od pięciocyfrowych kwot?

Studia menedżerskie (Master of Business Administration w języku polskim magister od zarządzania) to studia, które słyną z prestiżu, wysokiej ceny i nieograniczonych możliwości zawodowych.
W dobie kryzysu, ograniczenie finansowe powoduje malejące zainteresowanie studiami MBA. Rynek przesycił się absolwentami programów MBA co sprawia, że dotychczasowe marzenia o błyskawicznej karierze po ukończeniu MBA odchodzą w siną dal.

Nadal traktowane są jak inwestycja w przyszłość, tym lepsza, jeśli połączona jest z dobrą praktyką zawodową. Warto podkreślić, że Master of Business Administration nie są kolejnym stopniem nauczania. Przekonanie, że są czymś pośrednim pomiędzy magistrem a doktoratem jest błędne.

Programy MBA to studia wysoce praktyczne, przeznaczone są dla praktyków. Właśnie dlatego w wielu programach MBA najważniejszym kryterium rekrutacyjnym stawianym przez uczelnie jest doświadczenie zawodowe – zarządcze.

Jak w Polsce postrzegane są studia MBA. W Polsce dostępnych jest 50 programów MBA, które oferuje przeszło 40 uczelni publicznych i prywatnych.

Wśród nich łatwo wyróżnić programy MBA, Executive MBA i wysoce specjalistyczne studia MBA skierowane do określonych grup zawodowych np. informatyków, lekarzy, analityków.
Oferta programowa uczelni jest bardzo bogata. Oferowane studia MBA dostępne są w wielu językach od polskiego, przez angielski, niemiecki, francuski.
Nieszczęśliwie większość z nich dostępna jest w Polsce w języku polskim. Warto również wspomnieć, że wśród istniejących programów MBA są takie, które zostały utworzone w Polsce i są autorskim programem MBA realizowanym przez jeden podmiot oraz takie, które są wynikiem współpracy międzynarodowej dwóch uczelni: uczelni polskiej i wybranej uczelni partnerskiej. Które są więcej warte? Z całą pewnością studia o charakterze międzynarodowym. To ich programy dostarczają najwięcej aktualnych informacji o rynku, narzędziach, metodach o sposobach analizy, które rzutują na efektywne prowadzenie biznesu.
Studia MBA to nie lada wyzwanie, od studentów wymaga się bardzo dobrej znajomości języka angielskiego, wielu lat praktyki, wiedzy zdobytej w toku studiów licencjackich i magisterskich. Studia MBA systematyzują i rozszerzają wiedzę, zatem wymagają znajomości podejmowanej tematyki. Podobnie jak w przypadku ofert studiów podyplomowych czy doktoranckich na studia MBA trzeba mieć czas. Tok nauczania to nie tylko zjazdy i warsztaty, ale także liczne projekty, których zrealizowanie wymagane jest w procesie nauczania.

Na MBA musi Cię być stać

To nie kolejne studia podyplomowe ani pod względem programu ani pod względem ceny. Średnia cena studiów MBA to wydatek od 30 000 zł do 120 000 zł. To suma, którą trzeba zapłacić z własnej kieszeni, żaden program w Polsce nie jest dotowany. Oczywiście przy odrobinie szczęścia można liczyć na dofinansowanie pracodawcy.
Oczywiście podobnie jak w przypadku studiów licencjackich, magisterskich czy podyplomowych nie można jednoznacznie wartościować ceny i wartości programów. Najdroższe studia MBA odstraszają ceną, najtańsze (znaleźliśmy studia pod Warszawą za 6000 zł za rok) przerażają, gdyż pojawia się pytanie skąd ta rozbieżność.
Naszym zdaniem im wyższa cena tym wyższy prestiż, który np. przejawia się w doborze kadry, która realizuje program MBA. Płacąc więcej przede wszystkich zyskujemy dostęp do międzynarodowych praktyków najwyższej klasy.

Historia MBA

Pierwszy program studiów MBA został zrealizowany  w Stanach Zjednoczonych ponad wiek temu. Do Europy studia MBA przywędrowały zaraz po wojnie. W Polsce pionierem w dziedzinie programów MBA jest Uniwersytet Warszawski, który wspólnie z Uniwersytetem Illinois uruchomił pierwsze studia MBA dostępne w Polsce.

Najlepsze programy MBA wg WPROST
Tygodnik WPROST ogłosił najnowszy ranking studiów MBA w Polsce. Został on opracowany na podstawie badania opinii menedżerów odpowiedzialnych za politykę kadrową w 500 największych (pod względem przychodów w 2012 r.) firmach w Polsce.
Pracodawcom zadano pytanie: “jakie programy poleciliby znajomemu lub pracownikowi ich firmy, który zamierza odbyć tego rodzaju studia”. W odpowiedzi każdy z nich miał wskazać trzy programy, od najlepszego (ocena subiektywna). Za pierwsze miejsce program otrzymywał: 3 punkty, za drugie: 2, a za trzecie: 1 punkt. W wyniku badania powstałą lista 15 najlepszych programów.

Najlepsze studia i programy MBA wg tygodnika WPROST
  1. CEMBA i MGS – SGH Szkoła Główna Handlowa
  2. Executive MBA – Akademia Leona Koźmińskiego
  3. Executive MBA – Szkoła Biznesu Politechniki Warszawskiej