Gdzie i za ile na studia MBA

Studia MBAStudia MBA stanowią przepustkę do dalszego rozwoju kariery zawodowej. Które oferty na polskim rynku są najciekawsze i przede wszystkim ile musimy zapłacić za naukę?

Koźmiński wygrywa w rankingach

W rankingu Perspektywy 2014, za najlepsze studia MBA w Polsce uznano ofertę Executive MBA Akademii Leona Koźmińskiego. Studia te zajęły również 45-te miejsce na świecie w rankingu EMBA wg „Financial Times”.

Zajęcia trwają 4 semestry, o przyjęciu decyduje wynik testu typu GMAT oraz rozmowa kwalifikacyjna. Niezbędnym wymogiem jest minimum 5-letnie doświadczenie na stanowisku menedżerskim. Za postępowanie kwalifikacyjne zapłacimy 400 zł, a całkowity koszt studiów w przypadku jednorazowej opłaty wynosi 50 700 zł.

UW, a może Politechnika?

Na drugim miejscu w rankingu Pespektyw znalazły się studia emba@uw, prowadzone przez Uniwersytet Warszawski. Rekrutacja na te studia obejmuje test matematyczno-logiczny, test z angielskiego oraz rozmowę kwalifikacyjną. Średnia z ostatnich 2 lat studiów kandydata musi wynosić przynajmniej 4,0; wymagane jest również minimum 3-letnie doświadczenie. Opłata aplikacyjna wynosi 1000 zł, a koszt studiów to 28 500 USD. Na wysokonotowane Executive MBA zaprasza także Politechnika Warszawska, gdzie za cztery semestry zapłacimy 14 300 euro. Kandydaci muszą posiadać 3-letnie (magistrzy) lub 8-letnie (licencjaci) doświadczenie zawodowe, z czego przynajmniej 2 lata powinni przepracować za granicą.

Oferta SGH

Pierwszą trójkę zamyka Szkoła Główna Handlowa z programem Canadian Executive MBA (CEMBA), który jest wspólnym projektem ESG – University of Quebec at Montreal (ESG – UQAM) oraz SGH. Wśród wymogów rekrutacji znajdziemy 4-letnie doświadczenie oraz pozytywny wynik rozmowy kwalifikacyjnej i testu (po angielsku). Koszt wynosi 27 000 zł plus 9 000 USD. Wpisowe to 1,5 tys. złotych. W pierwszej dziesiątce rankingu znalazły się również studia MBA-SGH, których koszt wynosi 31 600 zł. Kandydaci na MBA-SGH powinni ukończyć studia 5 (magistrzy) lub 8 (licencjaci) lat przed rozpoczęciem programu MBA, przedstawić 2 listy referencyjne oraz przejść rozmowę kwalifikacyjną.