Studia MBA

Od czego zależą ceny programów MBA?

5 000 lub 50 000 PLN – od czego zależą ceny programów MBA?

Studia MBA to jedne z najbardziej zaawansowanych i najdroższych programów oferowanych na rynku edukacyjnym. Jak podaje MBA Portal, średni koszt realizowania studiów MBA w Polsce to około 32 tys. zł.

MBA – aktualne ceny

Znaleźć można kursy tańsze, dostępne już za klika tysięcy złotych oraz bardzo drogie, za które zapłacić trzeba grubo ponad 100 000 PLN. Od czego zależą tak duże różnice? Powodów jest kilka. Przede wszystkim warto zauważyć, że najtańsze oferowane na rynku kursy MBA nie są pełnym programem, a jedynie kilkutygodniowym kursem.

Najniższe ceny kursów zaczynają się już od 4 tys. złotych. Za pełen program studiów MBA przyjdzie nam zapłacić dużo więcej. Najtańszy pełny kurs MBA znajdziemy za około 7000 złotych. Za najdroższy program MBA – Euro*MBA, oferowany przez Akademię Leona Koźmińskiego w Warszawie – zapłacić trzeba 28 500 EUR czyli około 120 000 PLN.

Z czego wynikają tak duże różnice?

Cena zależy przede wszystkim od ośrodka prowadzącego studia i jego prestiżu oraz od kadry naukowej, która zaangażowana jest w dany program. Koszty wzrastają w przypadku zatrudniania wykładowców z zagranicznych uczelni. Kursy realizowane bez udziału partnerskiej uczelni z

agranicznej są oczywiście tańsze. W przypadku najdroższych kursów, prócz części odbywającej się w kraju, słuchacze biorą udział także w zagranicznym wyjeździe szkoleniowym. Różnice w cenach wynikają także z lokalizacji jednostki prowadzącej dane studia. Najwięcej zapłacić trzeba za studia realizowane w stolicy. MBA Portal szacuje, że średnio za MBA w Warszawie wyłożyć trzeba około 6,5 tys. złotych niż w innych miastach. Korzystniejsze oferty cenowe znaleźć można w Krakowie, Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu czy Szczecinie.

W Polsce i tak jest taniej

Polskie ceny studiów MBA są duże niższe od kursów oferowanych na europejskich uczelniach. Przykładowo, dwuletni program MBA realizowany na London Business School kosztuje ponad 300 000 złotych. Za studia MBA w Paryżu zapłacimy niewiele mniej, bo 200 000 złotych. Bez wątpienia ukończenie studiów MBA wiąże się z prestiżem i dużą wiedzą. Dają szanse na awans oraz na zawarcie wielu bezcennych znajomości. To z pewnością inwestycja, której koszty warto ponieść.