Topowe studia MBA

Polska kontra Europa – czym różnią się studia MBA?

Stopa zwrotu zagranicznych programów MBA wygląda kusząco.

W Polsce tego rodzaju dane nie są nadal publikowane. Co mogą zaoferować europejskie uczelnie?

Cena kontra zwrot z inwestycji

Koszt związany ze studiami MBA jest wysoki, a w przypadku topowych uczelni światowych, niezwykle wysoki.

Jednym z najpopularniejszych na zachodzie mierników opłacalności takiej inwestycji jest ROI – return on investment, czyli zwrot z inwestycji. Portal topmba zebrał informacje o ROI różnych europejskich programów. Wynika z niego, że inwestycja w studia MBA w Europie zwraca się średnio po 30 miesiącach. Najszybciej możemy spodziewać się zwrotu inwestycji w przypadku ukończenia MBA na hiszpańskiej ESIC Business & Marketing School – po 15 miesiącach, lub miesiąc później, po University of Bath School of Management.

MBA daje zarobić

Tuż po ukończeniu studiów MBA nasza pensja powinna mocno wzrosnąć. Jak mocno? Po belgijskiej Vlerick Business School lub MBA w szwajcarskim St. Gallen, pensja wzrasta średnio o 150%. W przypadku wygrywających w rankingach London Business School możemy spodziewać się pensji większej o 107%, a po INSEAD – o 70%. Średnio osoby z dyplomem MBA zarabiają

ok. 100 tys. USD rocznie. Po dziesięciu latach, na inwestycji w MBA zarobimy średnio prawie 674 tys. USD, chociaż po francuskiej INSEAD i szwajcarskich MBA w International Institute for Management Development lub St. Gallen, zwrot z inwestycji po 10 latach przekroczy milion dolarów. Po 20 latach, absolwenci MBA na hiszpańskich IE Business School, IESE Business School, IMD, INSEAD oraz St. Gallen, zyskają ponad 4,5 miliona USD. Jak więc widać, MBA prowadzone przez europejskie czołowe uczelnie są niezwykle opłacalną inwestycją.

Networking – krajowy kontra zagraniczny

Studia MBA stanowią inwestycję na poczet przyszłej kariery. Poza wiedzą, którą można przyswoić uczestnicząc w studiach, bardzo ważną rolę pełni networking – budowanie sieci kontaktów. Z pewnością MBA na najbardziej renomowanych uczelniach zagranicznych pozwalają na zbudowanie szerszej sieci znajomości, niż w przypadku programów krajowych. Pewnym rozwiązaniem pośrednim są programy MBA prowadzone przez polskie uczelnie we współpracy z renomowanymi uniwersytetami z zagranicy. Tego rodzaju MBA w swojej ofercie mają wszystkie najlepsze szkoły wyższe w kraju.