Są drogie i angażujące, a jednak studia MBA cieszą się popularnością. Dlaczego?

036978_940• Studia MBA są drogie. Dodatkowo, od swoich studentów wymagają nie tylko wygospodarowania czasu na udział w zajęciach, ale także na naukę.
• Aby je skończyć, trzeba zdać skomplikowany egzamin niedający na dodatek żadnego tytułu naukowego.
• Mimo to programy MBA od lat przeżywają prawdziwe oblężenie, a liczba chętnych z roku na rok rośnie.
MBA to studia interdyscyplinarne. (Fot. Pixabay)

– Studia kojarzą się z zajęciami akademickim czysto teoretycznymi, dlatego w kontekście MBA używamy słowa programy, bo na naszych zajęciach uczestnicy zdobywają umiejętności praktyczne – tłumaczy Zuzanna Broszczak, dyrektor zarządzająca z Francuskiego Instytutu Zarządzania w Warszawie. – MBA to bardzo często punkt zwrotny w karierze zawodowej studentów. Decydują się na rozpoczęcie programu, bo chcą rozwijać się i uzupełniać swoje kompetencje – dodaje.

Wszystko dlatego, że MBA to studia interdyscyplinarne. Pokazują firmę w całościowym ujęciu i pomagają w zrozumieniu wszystkich procesów niezbędnych do prawidłowego jej zarządzania. I tak, dyrektorzy HR uczą się, co to jest strategia marki, a menedżerowie IT poznają tajniki controlingu, czy prawa pracy. Wszystko po to, by zdobyć wiedzę o całościowym zarządzaniu firmą.

Networking

Dodatkowym atutem jest także networking, MBA to często miejsce, gdzie spotykają się menadżerowie o całkowicie różnym doświadczeniu, ze skrajnie różnych branż, którzy w normalnych warunkach biznesu nigdy by nie poznali się. Takie spotkania często są niezwykle inspirujące.

– Pracuję w branży IT, od lat prowadzę własną firmę i zawsze starałem się dokształcać, bo to niezbędny element rozwoju każdego przedsiębiorcy. – opowiada Przemysław Kołodziejczyk, współwłaściciel Grupy Gecos – Zdecydowałem się na MBA, bo z jednej strony chciałem odświeżyć wiedzę, a z drugiej zdobyć nową. Liczyłem także na rozszerzenie kontaktów i wymianę doświadczeń z innymi praktykami biznesu – dodaje.

Jak się okazało, inwestycja w program zwróciła się szybko i to z nawiązką. – Już w trakcie studiów, w 2013 roku powstał jeden startup. Raz

em z moim obecnym wspólnikiem, Jerzym Radziwanowskim jesteśmy zwolennikami zdobywania nowej wiedzy, a najbardziej wierzymy w sprawdzanie tej wiedzy w praktyce. Zaryzykowaliśmy stworzenie wspólnego biznesu i jesteśmy z tego bardzo zadowoleni – komentuje Kołodziejczyk.

Zmiana ścieżki kariery

Dobre programy MBA bacznie śledzą światowe trendy. Chodzi tu rzecz jasna o trendy w zarządzaniu firmą, jak i te dotyczące poszczególnych jej aspektów. Studenci poznają je m.in. podczas tzw. case studies, które rozwiązują w oparciu o swoje doświadczenie i nowoczesne rozwiązania.

Więcej: www.pulshr.pl.

2 myśli nt. „Są drogie i angażujące, a jednak studia MBA cieszą się popularnością. Dlaczego?

1. Seweryn Gajdek

Studia MBA to rzeczywiście duża inwestycja, nie tylko w znaczeniu finansowym, ale też w odniesieniu do czasu i wysiłku potrzebnych do ich ukończenia. Jest to jednak ten typ inwestycji, który z pewnością się zwraca. Więcej wysiłku teraz to mniej wysiłku później. Nowy pogląd na świat biznesu jaki zyskuje się podczas studiów pozwala podejmować lepsze decyzje i odnajdować szanse rynkowe tam gdzie inni ich nie widzą. Potwierdza się to w wielu wywiadach ze studentami i absolwentami programów MBA, jakie przeprowadziliśmy dla MBA Portalu