Pracownik idealny czyli jaki? Sprawdź, czy pasujesz do modelu

Badania społeczne pokazują różnice w wynagrodzeniach związane z wieloma cechami. Może to być np. wykształcenie, kolor skóry, płeć. Jeśli uwzględnimy wszystkie te czynniki, wyłoni się pracownik idealny. Zarabiający najwięcej, najbardziej wydajny heros rynku pracy. Kim jest ten człowiek?Rasa to czynnik na którego punkcie szczególnie przewrażliwieni wydają się Amerykanie. Ze Stanów Zjednoczonych pochodzi też najwięcej badań na ten temat. Okazuje się, że najwyżej wynagradzani są Azjaci. Może to mieć związek ze specyfiką emigracji z Azji, na którą mogą pozwolić sobie przeważnie osoby najlepiej sytuowane i o najwyższych kwalifikacjach. Nieco mniej zarabiają biali. Najniższe są zarobki czarnych (T. Luo, 2009). Nie wgłębiając się bardziej w wyjątkowo kontrowersyjny temat rasy, uznajmy, że nasz idealny pracownik pochodzi z Azji.

Płeć i orientacja seksualna

Zwykle mężczyźni zarabiają więcej od kobiet. W Polsce przeciętne wynagrodzenie kobiet było niższe od wynagrodzenia mężczyzn o 17% (GUS, 2016). Wynika to głównie z poświęcania czasu i energii na opiekę nad dziećmi.Tezę taką potwierdzają zarobki kobiet niezamężnych, które jedynie nieznacznie ustępują mężczyznom (A. Chiodo, M. Owyang, 2003). Co ciekawe żonaci mężczyźni zarabiają więcej od kawalerów. Naukowcy nie są pewni przyczyn takiego stanu rzeczy. Być może panowie bez pieniędzy nie mogą sobie pozwolić na ożenek. A może to efekt wsparcia i motywacji jakie zamężni otrzymują od żon (Y. Cohen, Y. Haberfeld, 1991). Zauważono także, że geje zarabiają mniej od heteroseksualnych mężczyzn, a lesbijki więcej od heteroseksualnych kobiet (N. Drydakis, 2014). Reasumując nasz idealny pracownik jest mężczyzną i ma żonę.

Wykształcenie, staż pracy, szczebel zatrudnienia

Osoby z wyższym wykształceniem zarabiają więcej. Prócz poziomu wykształcenia liczy się także kierunek studiów. Osoby po kierunkach technicznych zarabiają więcej od absolwentów studiów humanistycznych. Do wykształcenia możemy zaliczyć także język obcy. Z najpopularniejszych języków najużyteczniejszy będzie angielski. Wśród niszowych największy wzrost wynagrodzenia da nam chiński. Skoro nasz idealny pracownik pochodzi z Azji, taka kombinacja będzie całkiem prawdopodobna.

Więcej informacji: www.serwisy.gazetaprawna.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *