Przekwalifikowanie potrwa rok, o ile wybierzesz studia podyplomowe

Studia podyplomowe to wciąż jeden z popularniejszych sposobów, by w relatywnie krótkim czasie zdobyć wiedzę, która pozwoli nam zmienić pracę na lepiej płatną lub całkowicie się przekwalifikować.

Polacy chętnie wybierają studia podyplomowe. Z najnowszych danych GUS, które podsumowują rok akademicki 2015/2016 wynika, że w tym czasie dokształcało się blisko 152 tys. osób. Większość – 83,5 tys. słuchaczy – zdecydowała się na uczelnie publiczne. Z oferty szkół prywatnych skorzystało 68 tys. osób.

W salach wykładowych zasiadały głównie kobiety. Od lat ze statystyk wynika, że jeżeli chodzi o ambicje edukacyjne i chęć podnoszenia kwalifikacji, to właśnie panie wykazują największą aktywność. W minionym roku akademickim stanowiły aż 72 proc. słuchaczy.

Duża reprezentatywność kobiet przełożyła się na popularność określonych kierunków. Podobnie jak w ubiegłych latach najpopularniejsze były studia pedagogiczne (45 tys. słuchaczy), z zakresu biznesu i administracji (31 tys.) i medyczne (29 tys.). Pozostałe kierunki (w tym społeczne – 11 tys. i prawne – 5 tys.) cieszyły się umiarkowanym powodzeniem.

Co ciekawe, studia podyplomowe największą popularnością cieszą się wśród mieszkańców woj. mazowieckiego. Wynika to nie tylko z dużego zaludnienia i bogatej oferty edukacyjnej, ale również dynamicznie zmieniającego się rynku pracy. Mówiąc wprost – ci, którzy chcą utrzymać się w grze i są nastawieni na rozwój zawodowy, po prostu muszą nieustannie podnosić swoje kwalifikacje.

Więcej informacji: www.wyborcza.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *